• Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej "Rzeszowskie piwnice"   
 •  i rozwiązywania zagadek w grze multimedialnej.

http://www.wirtualne-podziemia.erzeszow.pl

 

Informacja

Uprzejmie informujemy wszystkich Państwa, że - ze względu na próby oraz prezentację sztuki "Kiedy byłem małym chłopcem" przez zespół Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, co odbywać się będzie w hallu Podziemnej Trasy Turystycznej - nastąpią zmiany w godzinach pracy Trasy:

- 24 X (czwartek): ostatnie wejście do Podziemi rozpocznie się o godz. 14.00.

- 25 X (piątek): Podziemia będą nieczynne.

- 29 X (wtorek): ostatnie wejście do Podziemi rozpocznie się o godz. 16.00.   

 

 

 •  Gościli u nas: Halinka Mlynkowa
 •  
 •      "Czerwone korale", "W kinie, w Lublinie - kochaj mnie", "Gdzie ten, który powie mi" - kto nie zna tych łatwo wpadających w ucho piosenek? Ich zaletą jest nie tylko melodia, ale także świetne, mądre teksty oraz - oczywiście - wykonanie. I właśnie ta wokalistka, kiedyś występująca z grupą "Brathanki", a obecnie z własnym zespołem, czyli po prostu Halinka Mlynkowa, była gościem "Rzeszowskich piwnic" przed jej koncertem na staromiejskim Rynku w piątkowy wieczór 19 lipca br., uświetniając inaugurację XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.  Sama wizyta w podziemiach nie była zbyt długa - niestety, ale uwarunkowania czasowe zmuszały organizatorów imprezy do pośpiechu. Mimo to koncert Halinki Mlynkowej i towarzyszących jej muzyków był świetny. Dziękujemy, zapraszając raz jeszcze, i do Rzeszowa, i do rzeszowskich podziemi. (jad, fot. autor)

 •  
 •  
 •  Noc Muzeów w podziemiach Rzeszowa
 •  
 •        Podobnie jak w minionych latach, także i w roku obecnym "Rzeszowskie piwnice" udostępniły swe wnętrza uczestnikom XIV edycji Europejskiej Nocy Muzeów. W sobotę 18 maja br., bezpłatne zwiedzanie Trasy możliwe było tradycyjnie od godziny 19.00 do godziny 24.00. Osoby chcące zobaczyć podziemia rzeszowskiego Rynku już na długo przed otwarciem ustawiały się w kolejce, której koniec był z minuty na minutę coraz bardziej odległy. Kolejka chętnych do zwiedzania była tym większa niż choćby rok wcześniej, bo w holu podziemi można było zobaczyć fascynującą wystawę "Widma historii", ukazującą m. in. oryginalne egzemplarze uzbrojenia i umundurowania żołnierzy - także polskich - walczących w II wojnie światowej. Zbiory pokazane na wystawie to efekt trwającej od wielu lat pasji kolekcjonerskiej dwóch pozytywnie zakręconych facetów, którzy śledzą branżowe giełdy, przeszukują internet, kupują lub wymieniają sie z innymi, by móc cieszyć swoje i innych oczy np. oryginalnym egzemplarzem sowieckiego pistoletu maszynowego PPSz czy jego niemieckiego odpowiednika, MP-40. Zwiedzającym wystawę dzięki niej czas się nie dłużył w kolejce do podziemi, a dzięki staraniom pracowników-przewodników Podziemnej Trasy Turystycznej, oczekujący w niej zostali sprawnie obsłużeni. Ostatni chętni weszli do podziemi Rynku ok. godz. 23.50., by po trwajacym ok. pół godziny przejściu wyjść po drugiej stronie rzeszowskiego Rynku. W sumie efekt tegorocznej, XIV Nocy Muzeów to ok. 2700 osób które chciały przejść się podziemnymi korytarzami, i - będąc tam - chociaż na chwilę przenieść się kilkaset lat wstecz. (jad)

 •  

 • Smart MediusHackathon - czyli jak żyć bardziej zdrowo?

 •      Takiego wydarzenia jeszcze u nas nie było. Wszystko zaczęło się już w piątek 22 marca, by - trwając przez całą sobotę - zakończyć się niemal w niedzielne południe, 24 marca 2019. Impreza o której mowa to Smart MediusHackathon!24h zdrowej technologii,. Jej celem było stworzenie nowych rozwiązań medycznych poprawiających jakość życia mieszkańców stolicy Podkarpacia. Hackathon zgromadził ok. 150 programistów i analityków z branży IT, podzielonych na kilkuosobowe zespoły, rywalizujace na prozdrowotne pomysły. Wynikiem ich kilkudziesięciogodzinnych zmagań było stworzenie planu na zdrowszy niż dotąd Rzeszów, miasto dumnie określające się jako Smart City Health. Rywalizacja i nagrody to jedno, ale uczestnicy imprezy przy okazji świetnie sie bawili, nie tylko w obszernym holu Podziemnej Trasy Turystycznej i części kawiarnianej, ale także w podziemiach rzeszowskiego Rynku, w oprawie kilkusetletnich murów. I tylko szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł, by... "poharatać w gałę", tak jak kiedyś - ku zdrowotności właśnie - robili np. ojcowie uczestników Hackathonu. Bo nie mieli komputerów i internetu. Na szczęście dla siebie? (jad)  

 

 •  
 • Lublin -  XVIII Forum Podziemnych Tras Turystycznych Polski.
 •  
 •      I znowu możemy z żalem napisać: ach, cóż to był za weekend... Od piątku do niedzieli (8-10 marca 2019) przedstawiciele większości podziemnych obiektów w naszym kraju już po raz osiemnasty spotkali się na dorocznym Forum Stowarzyszenia Podziemnych Tras Turystycznych w Polsce. Zjazd polskich "kretów" tym razem miał miejsce w ponad 700-letnim Lublinie. Miejscowi działacze Stowarzyszenia, na codzień gospodarze Ośrodka "Brama Grodzka" Pracowni Edukacji Historycznej stanęli na głowie by dogodzić swym gościom, także z nieodległego Podkarpacia. Pobyt w Lublinie był niezwykle intensywny ale też obfitujący w atrakcje: poza obradami i wymianą doświadczeń mieliśmy możliwość zejścia do podziemi lubelskiej Starówki, zaglądnęliśmy do zamku z przepiękną, XIV-wieczną kaplicą Św. Trójcy (fot. obok, rusko-bizantyńskie freski z 1418 r. to jedne z najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce), zwiedzaliśmy też katedrę św. Jana, zespół klasztorny Dominikanów, oglądaliśmy także nocne życie Krakowskiego Przedmieścia, ulicy Grodzkiej czy placu Litewskiego. Lublin nocą jest uroczy, nie inaczej jest w dzień... Jak zawsze z żalem, że tych kilka dni minęło tak szybko, musieliśmy wrócić do codziennych obowiązków. Mając - jak zawsze - nadzieję, że wszyscy bezpiecznie dotarli do swych domów, pozdrawiamy uczestników Forum, pracujących w podziemnych obiektach turystycznych Polski. Do zobaczenia za rok! (jad)

 •  
 • Dziękujemy...
 •  
 •    ...naszym Gościom za cały miniony rok 2018, pod względem frekwencji rok dla nas wyjątkowy. Podsumowując minione 12 miesięcy okazało się, że Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie odwiedziło niemal 43 tysiące turystów. Poprzedni rekord z roku 2017 poprawiliśmy o ok. 1 200 osób, które chciały do nas zajrzeć, obejrzeć podziemia Rynku i posłuchać naszych przewodników. 365 dni ubiegłego roku były najlepszym okresem w czasie naszego gospodarowania w Trasie od 2007 roku, gdy Rynek oraz jego podziemia zostały zrekonstruowane i wydłużone, a ich właścicielem stała się Gmina-Miasto Rzeszów, zarządzająca Trasą poprzez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych sp. z o. o. Nie jesteśmy tutaj od bicia rekordów, bo nie traktujemy naszej pracy w "Rzeszowskich piwnicach" jak sportowej konkurencji. Troszkę jednak "zadziora" w nas jest i nie ukrywamy, że chcielibyśmy ten wynik w przyszłości poprawić, mimo świadomości ograniczeń kadrowych i kubaturowych. Ale będziemy się jeszcze bardziej starać, dla wszystkich naszych Gości. Raz jeszcze dziękujemy, i zapraszamy do rzeszowskich podziemi! (jad).

 •   

 • Odwiedzili nas: ambasador Chin w Polsce.

 

 •      Pośród wielu znamienitych osób, goszczących w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rz eszowie na przestrzeni niemal 11 lat jej działalności, nie brak dyplomatów akredytowanych w Polsce. Ambasadorowie, konsulowie czy charge daffaires zarówno krajów europejskich, jak i państw położonych na innych kontynentach lubią - jak sami mówią - klimat naszego miasta, a przy okazji zaglądają też do "Rzeszowskich piwnic". Kilka dni temu, 13 września br. naszym gościem był ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, pan Liu Guangyuan z małżonką oraz innymi przedstawicielami Ambasady ChRL. Pan ambasador swą misję w Polsce rozpoczął wiosną br., wcześniej był m. in. ambasadorem Chin w USA oraz kilku krajach afrykańskich. Nasi chińscy goście byli zachwyceni stolicą Podkarpacia, podobnie jak i podziemiami jej Rynku. (jad)  

 

 • Odwiedzili nas: Rita Cosby.
 •  
 •      W sobotę, 1 września br. gościem "Rzeszowskich piwnic" była znakomita amerykańska dziennikarka telewizyjna Rita Cosby. Uznana w świecie mediów i wysoko ceniona za profesjonalizm oraz odwagę w trakcie rozmów z tej klasy postaciami, co np. Jaser Arafat, Ariel Szaron, Slobodan Milosewić (w trakcie jego pobytu w więzieniu w Hadze, sam prosił o wywiad) czy Michael Jackson i Mike Tyson. Rita Cosby jest córką Ryszarda Kossobudzkiego, żołnierza Armii Krajowej, weterana Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W Rzeszowie przebywała na zaproszenie organizatorów Kongresu "60 milionów", a po "Rzeszowskich piwnicach" wraz z mężem oprowadzał ich nasz przewodnik, p. Jarosław Bochenek (także na fot.) Państwo Cosby byli bardzo ciekawi historii Rzeszowa i podziemi rzeszowskiego Rynku, poznali ją oczywiście w języku angielskim, bo urodzona w USA dziennikarka po polsku już nie mówi. (jad)

 •             

 • Dziękujemy za udany sezon.

 •       "...Ostatni dzień w Barcelonie, ostatni z Tobą dzień. Wakacje już skończyły się, nie powiem jednak >żegnaj< lecz >do jutra<..." tak, tak, choć trudno w to uwierzyć, wakacje 2018 już za nami. Kiedyś wakacje kończyły się m.in. utworem grupy ABBA oraz Anny Jantar, dzisiaj przypominamy fragment piosenki "Hasta maniana" dziękując wszystkim naszym gościom za odwiedziny Rzeszowa i naszej Podziemnej Trasy Turystycznej. Tegoroczny sezon turystyczny co prawda jeszcze trwa, ale już wiemy, że trzy wakacyjne miesiące były dla nas rekordowe pod względem liczby zwiedzających, odkąd "Rzeszowskie piwnice" zostały udostępnione turystom. Od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Trasę zwiedziło 15 280 osób (rok 2017: 15 255; rok 2016: 14 336; rok 2015: 13 924). Oczywiście, chcielibyśmy by te liczby były jeszcze wyższe, ale pewnych ograniczeń - np. powierzchni podziemnych korytarzy czy długości dnia pracy - nie jesteśmy w stanie pokonać. Nasi przewodnicy wznieśli się jednak - kolejny już raz - na swe wyżyny, nie szczędząc sił, gardeł i nóg. Bez Państwa udziału nie byłoby jednak tego sukcesu, dlatego wszystkim naszym gościom bardzo serdecznie dziękujemy! (jad)    

   
 •  Noc Muzeów w podziemiach Rzeszowa
 •  
 •        Podobnie jak w minionych latach, także i w roku obecnym "Rzeszowskie piwnice" udostępniły swe wnętrza uczestnikom XIII edycji Europejskiej Nocy Muzeów. W sobotę 19 maja br., bezpłatne zwiedzanie Trasy możliwe było tradycyjnie od godziny 19.00 do godziny 00.30 po północy. Osoby chcące zobaczyć podziemia rzeszowskiego Rynku już na długo przed otwarciem ustawiały się w kolejce, której koniec był z minuty na minutę coraz bardziej odległy. Kolejka chętnych do zwiedzania była tym większa niż choćby rok wcześniej, bo w podziemiach można było zobaczyć m. in. wystawę prac plastycznych artystów, skupionych wokół Fundacji ISKIERKA. Dzięki staraniom pracowników-przewodników w Podziemnej Trasie Turystycznej, oczekujący w kolejce została sprawnie obsłużeni. Ostatni chętni weszli do podziemi Rynku ok. godz. 00.30, by po trwajacym ok. pół godziny przejściu wyjść po drugiej stronie rzeszowskiego Rynku. W sumie efekt tegorocznej, XIII Nocy Muzeów to ok. 3000 osób które chciały przejść się podziemnymi korytarzami i - będąc tam - chociaż na chwilę przenieść się kilkaset lat wstecz. (jad)

 •  

 • Rowery epoki PRL - nowa wystawa w foyer "Rzeszowskich piwnic".
 •  
 •     Niby takie, jak i używane dzisiaj, ale... jednak inne. Bardziej toporne, bez błyszczącego lakieru, bez kilkudziesięciu przełożeń ułatwiających jazdę pod górę i w trudnym terenie, bez żelowych siodełek, świateł ledowych czy super osprzętu, czyniącego teraz rower niemal kosmicznym dziełem sztuki - a jednak piękne w swej siermiężności i prostocie. Rowery, wyprodukowane w czasach słusznie minionych, w Polsce - wówczas, czyli do roku 1989, oficjalnie zwanej "Polską Rzeczpospolitą Ludową". Wielu z dzisiejszych pięćdziesięciolatków jako dzieci marzyło, by rodzice kupili im "Wigry 2" lub "Wigry 3", "Waganta", "Sokoła" czy eksportowego "Uniwersala". Marzenia jednak rzadko udawało się spełniać, bo rowery były - jak na ówczesne zarobki - bardzo drogie, lub po prostu nie było ich w sklepach wcale. Normalne w dzisiejszym rozumieniu kupno roweru nazywanego wówczas "składakiem" (bo można go było złożyć na pół, by zmieścił sie np. do bagażnika Fiata 125p) było niemożliwe, bo rowery, jak i wiele innych dóbr materialnych w tamtych czasach były towarem deficytowym. Ich się nie kupowało, ale załatwiało - najczęsciej za łapówkę. Dzisiaj na szczęście rowery czekają na swych klientów, czy to w specjalistycznych salonach rowerowych, czy w hipermarketach, czy też w sprzedaży internetowej. A o tym jak to było jeszcze 35 - 40 lat wstecz dzisiejsza młodzież dowiaduje się m. in. dzięki takim pasjonatom jak Bartek Szabat, Marek Ćwikła i ich dream team czyli grupa młodych zapaleńców pn. MayBike2018. Oni to wyszukują, odkupują - a jak trzeba to i odkopują - oraz odrestaurowują rowery produkowane w czasach PRL. Przy okazji organizują też prelekcje na temat roweru jako środka transportu oraz historii modeli produkowanych kiedyś w Polsce. We wtorek, 17 kwietnia br. taka "rowerowa lekcja" w której uczestniczyła młodzież z II LO w Rzeszowie, miała miejsce także w foyer naszej Trasy Podziemnej. Praktyczną ilustracją lekcji było 7 egzemplarzy różnych rowerów, wyprodukowanych w latach 70. XX wieku przez jedyną wtedy fabrykę produkujacą rowery, bydgoski "ROMET". Te - zabytkowe już - przykłady rowerowego designu epoki realnego socjalizmu można było u nas oglądać aż do 3 maja br. (jad)      

 

 • Zabrze - XVII Forum Podziemnych Tras Turystycznych Polski. 

 

 •     Jak zawsze w takim przypadku, możemy napisać: ach, cóż to był za weekend... Od piątku do niedzieli (9-11 marca 2018) przedstawiciele większości podziemnych obiektów w naszym kraju już po raz siedemnasty spotkali się na dorocznym Forum Stowarzyszenia Podziemnych Tras Turystycznych w Polsce. Zjazd polskich "kretów" tym razem miał miejsce w Zabrzu, w zabytkowej kopalni węgla kamiennego "Guido". Śląscy działacze Stowarzyszenia, na codzień gospodarze kopalni-muzeum, stanęli na głowie by dogodzić swym gościom, także z odległego Podkarpacia. Pobyt w Zabrzu był niezwykle intensywny ale też atrakcyjny: poza obradami i wymianą doświadczeń zjechaliśmy też pod ziemię, by na poziomach 170 oraz 320 metrów zobaczyć, w jakich warunkach i zagrożeniach jeszcze niedawno tam - oraz w innych śląskich kopalniach - pracowali ludzie. Zreszta nie tylko ludzie, ciężko pracowały pod ziemią też i konie. a nawet... kanarki. Zwiedziliśmy też Sztolnię "Królowa Luiza", unikalny na skalę europejską obiekt odwadniający wiele górnośląskich kopalni. Jak zawsze z żalem, że te dni minęły tak szybko, musieliśmy wrócić do codziennych obowiązków. Mając nadzieję, że wszyscy bezpiecznie dotarli do swych domów pozdrawiamy uczestników Forum, pracujących w podziemnych obiektach turystycznych Polski. Do zobaczenia za rok! (jad)

 •  

 • Gościli u nas:  prof. Rita Sissmuth

 •    W poniedziałek 22 stycznia 2018r. gościem "Rzeszowskich piwnic" była profesor Rita Sissmuth, niemiecka polityk, w latach 1985 - 88 minister ds. młodzieży, rodziny i zdrowia w rządzie kanclerza Helmuta Kohla. Przez kolejnych 10 lat (1988 - 98) Pani Profesor była przewodniczacą Bundestagu, izby niższej niemieckiego parlamentu. W Rzeszowie prof. Sissmuth przebywała na zaproszenie Rektora i Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego, przez których uhonorowana została doktoratem honoris causa. (jad)

 •  

 • Szopki w "Rzeszowskich piwnicach".

 •     Od wieków w tradycji chrześcijańskiej 6 stycznia obchodzimy święto, nawiązujące do hołdu, jaki tuż po narodzinach Chrystusa w betlejemskiej stajence oddali Dzieciątku królowie-mędrcy: Kacper, Melchior i Baltazar. W Polsce Święto Trzech Króli - jako dzień wolny od pracy - zostało zlikwidowane w 1960 roku przez ówczesne władze tzw. Polski Ludowej. Dopiero w roku 2011 ponownie wróciło do kalendarza świąt państwowych. Od tego też czasu na ulice miast i miasteczek powróciły barwne korowody, a integralną częścią obchodów Święta są konkursy i wystawy szopek bożonarodzeniowych. W Rzeszowie już od 25 lat organizatorem takiego konkursu jest miejscowa Szkoła Podstawowa nr 21, mieszcząca się dzisiaj przy ul. Miodowej. Udział w nim biorą uczniowie szkół podstawowych i średnich z terenu całego Podkarpacia. Do niedawna pokonkursową wystawę ok. 100 szopek można było oglądać w holu Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie. To pierwsza taka wystawa w dziesięcioletniej historii Trasy. Eksponaty wykonano bardzo różnorodnymi technikami i przy użyciu materiałów, o których powiedzenie: budowlane (np. makaron, biszkopty lub czekolada) wywołuje uśmiech. Tym niemniej mieniąca się feerią kolorów wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. (jad)

 

 • Mamy już 10 lat !!!

 

 •      Niby 10 lat to to nie jest dużo na przestrzeni dziejów, ale jednak.... Dziesięć lat temu, dokładnie 14 grudnia 2007 roku Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie narodziła się po raz.... drugi!  Tak, tak, to nie żart, szlak turystyczny podziemiami rzeszowskiego Rynku funkcjonował juz wcześniej (od kwietnia 2001 roku) ale był stosunkowo krótki, a wiedza o jego istnieniu nawet pośród rzeszowian-pnioków była niewielka. Dopiero rewaloryzacja Rynku - dokonana częściowo za pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej - i związane z tym wydłużenie Trasy Podziemnej do obecnych niemal 400 metrów oraz budowa wielofunkcyjnego obiektu wejścia do Trasy, spowodowała ponowne ożywienie podziemi. Także w sensie dosłownym - w ciągu tych 10 lat Trasę, której właścicielem jest Gmina-Miasto Rzeszów a zarządcą Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie, zwiedziło około 400 tysięcy gości. Uważamy, że nasz malutki jubileusz nie jest powodem do wielkiego świętowania, ale jednak wszystkim naszym gościom bardzo serdecznie dziękujemy, a tych, którzy nas jeszcze nie odwiedzili - gorąco zapraszamy! Tym bardziej, że znów - jak co roku, gdy zbliża się świąteczny czas Bożego Narodzenia - wszyscy, także nasi goście, cieszymy się widokiem przepięknie wyglądającej i równie mocno pachnącej, naturalnej choinki (jad). 

 

 • Dla Piotra i innych chorych: dziesiątki chętnych, by darować im swój szpik
 •      
 •      Nowotwory krwi to choroby, które atakują nawet ludzi bardzo młodych, silnych, wysportowanych, mających życie dopiero przed sobą. Jakie są ich przyczyny? O teoriach na ten temat nie czas i miejsce pisać. Ważne, aby chorym pomagać w walce z rakiem krwi. Bardzo skuteczny jest w tym kontekście przeszczep tzw. komórek macierzystych, czyli szpiku kostnego. Najczęściej jest on pobierany z krwi dawcy, rzadziej z jego miednicy. By jednak znaleźć dawcę, trzeba go wybrać pośród chętnych, którzy w tym celu muszą zostać zarejestrowani i przebadani na tzw. zgodność genetyczną. Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku od kilku lat prowadzi warszawska fundacja DKMS. Gdy Fundacja poprosiła kierownictwo Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie o pomoc - poprzez udostępnienie obszernego holu Trasy - w zapisywaniu chętnych, by oddać swój szpik, nie wahaliśmy się ani sekundy.  Nie można zwlekać, gdy od tego zależy czyjeś życie. Na przykład życie Piotra Popka z Boguchwały. On sam od kilku miesięcy jest w szpitalu, ale o jego zdrowie, oprócz lekarzy, walczy żona, Joanna Popek. Jej niestrudzona aktywność sprawiła, że akcja rejestracji dawców szpiku, przeprowadzona u nas w niedzielę, 12 listopada 2017 r. zakończyła się ogromnym sukcesem frekwencyjnym. Bardzo się z tego cieszymy i - licząc, że pośród wielu zgłoszeń znajdzie się to jedno, genetycznie tożsame z genomem potrzebującego - gorąco życzymy panu Piotrowi i innym chorym powrotu do zdrowia, do domu i rodziny. Dziękujemy też fundacji DKMS i wszystkim, którzy pomagali w przeprowadzeniu akcji. Pozdrawiamy Was serdecznie. (jad)
 •  
 •  
 • "Rzeszowskie piwnice" wśród najlepszych tras podziemnych w Polsce.
 •  
 •     Niedawno informowaliśmy, że Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice” została nagrodzona certyfikatem jakości za rok 2016 z racji stałego otrzymywania niezwykle pochlebnych recenzji na internetowej stronie TripAdvisor. Ostatnio otrzymaliśmy kolejne wyróżnienie. Pismo samorządu terytorialnego, miesięcznik "Wspólnota" przygotował ranking samorządowych tras podziemnych. Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice" zajęła w nim 5 miejsce. W zestawieniu sprawdzano, jak miasta radzą sobie z ich organizowaniem, komu wychodzi to najlepiej. Oceniano frekwencję, ofertę, programy zwiedzania oraz wykorzystanie multimediów.
 •       Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego sukcesu przyczynili, i jednocześnie gratulujemy naszym pracownikom! (jad).
 •  
 • "10" na "10" czyli Biblioteka w głębokich podziemiach   

 •   Na wakacjach dzieci nie powinny się nudzić, ale wcale nie oznacza to, że sposobem na nudę musi być tylko komputer. To stwierdzenie z którym teoretycznie wszyscy sie zgadzamy, praktyka jednak mówi coś wręcz przeciwnego. Na szczęście z pewnością czasu na wakacyjne lenistwo nie mają dzieci, uczestniczące w organizowanych przez filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie spotkaniach pn. Książka na wakacjach. Akcja promuje pośród dzieci szeroko rozumiane czytelnictwo, co nie oznacza, że młodzi uczestnicy spotkań zajmują się tylko czytaniem w sposób czysto stacjonarny. Treść książek można przecież poznawać np.... odwiedzając miejsca w nich opisywane. Taką formę krzewienia bibliofilstwa - poprzez wizytę w rzeszowskiej Podziemnej Trasie Turystycznej - zaproponowała  grupie ok. 20 dzieci Filia nr 10 WiMBP z ul. Podchorążych w Rzeszowie. Młodzi goście i ich opiekunowie, oprowadzani we wtorek 18 lipca br. przez przewodnika w PTT, pana Bogdana Krztonia, byli bardzo zaciekawieni i podekscytowani. W trakcie ponad godzinnej wyprawy w kilkusetletnią przeszłość miasta oraz piwnic głębokich nawet na ok. 10 metrów, zdawali mnóstwo pytań dotyczących nie tylko historii Rzeszowa. Wszystkich naszych gości bardzo lubimy, ale takich jak grupa z Filii nr 10... lubimy bardziej :-). Pozdrawiamy Was ciepło i serdecznie zapraszamy za rok! (jad)
 •     
 • Noc Muzeów w podziemiach Rzeszowa

 •        Podobnie jak w minionych latach, także i w roku obecnym "Rzeszowskie piwnice" udostępniły swe wnętrza uczestnikom XII edycji Europejskiej Nocy Muzeów. W sobotę 20 maja br., bezpłatne zwiedzanie Trasy możliwe było tradycyjnie od godziny 19.00 do godziny 00.30 po północy. Osoby chcące zobaczyć podziemia rzeszowskiego Rynku już na długo przed otwarciem ustawiały się w kolejce, której koniec był z minuty na minutę coraz bardziej odległy. Kolejka chętnych do zwiedzania była tym większa niż choćby rok wcześniej, bo w podziemiach można było zobaczyć m. in. wystawę artefaktów znalezionych przez archeologów w trakcie remontu Paniagi - czyli ulicy 3 Maja. Dzięki staraniom pracowników-przewodników w Podziemnej Trasie Turystycznej, oczekujący w kolejce została sprawnie obsłużeni. Ostatni chętni weszli do podziemi Rynku ok. godz. 00.30, by po trwajacym ok. pół godziny przejściu wyjść po drugiej stronie rzeszowskiego Rynku. W sumie efekt tegorocznej, XII Nocy Muzeów to ok. 2300 osób które chciały przejść się podziemnymi korytarzami i - będąc tam - chociaż na chwilę przenieść się kilkaset lat wstecz. (jad) 
 •  
 • Dzień z Funduszami Europejskimi 2017
 •  
 •     W ramach obchodzonych w całej Polsce "Dni z Funduszami Europejskimi", miniona sobota, 20 maja 2017 r., była dniem otwartych drzwi w rzeszowskiej Podziemnej Trasie Turystycznej. Od godziny 11.15 do godz. 17.00 włącznie, nasi goście mogli zwiedzić z przewodnikiem podziemia rzeszowskiego Rynku bez biletu, oprowadzani przez naszych pracowników. Z takiej możliwości skorzystało ok. 250 osób. Dziękujemy! Rzeszowskie piwnice w obecnej - liczącej niemal 400 metrów długości - formie, działają od 14 grudnia 2007 r. Ich rewaloryzacja, będąca częścią programu rewitalizacji rzeszowskiego Rynku, prowadzona w latach 2005 - 2007 kosztowała łącznie ok. 16 milionów złotych. Niemal 6 mln zł to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. (jad). 
 •  
 • Zamek Książ - XVI Forum Podziemnych Tras Turystycznych 

 •     Ach, co to był za weekend... Od piątku do niedzieli (7-9 kwietnia br.) przedstawiciele większości podziemnych obiektów w naszym kraju już po raz szesnasty spotkali się na dorocznym Forum Stowarzyszenia Podziemnych Tras Turystycznych w Polsce. Zjazd polskich "kretów" tym razem miał miejsce w zamku Książ koło Wałbrzycha. Tamtejsi działacze Stowarzyszenia, na codzień gospodarze zamku stanęli na głowie by dogodzić swym gościom, także z odległego Podkarpacia. Nasz region reprezentowany był ponownie przez przedstawicieli dwóch obiektów turystycznych: oprócz "Rzeszowskich piwnic" na zjazd SPTTwP przyjechali pracownicy Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, mający pod swą pieczą tamtejsze Podziemne Przejście Turystyczne. Pobyt w zamku Książ był niezwykle intensywny ale też atrakcyjny: poza obradami i wymianą doświadczeń zobaczyliśmy też przepiękne wnętrza zamku oraz jego tajemnicze i nie do końca jeszcze odkryte podziemia. Zwiedziliśmy też Starą Kopalnię, unikalny na skalę europejską obiekt do 1993 roku wydobywający wysokiej jakości węgiel pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego "Julia", leśnymi ścieżkami i wąwozami dotarliśmy też do ruin tzw. starego Książa oraz mauzoleum pruskiego rodu Hochbergów. Z żalem, że te dni minęły tak szybko, musieliśmy wrócić do codziennych obowiązków. Mając nadzieję, że wszyscy bezpiecznie dotarli do swych domów pozdrawiamy uczestników Forum, pracujących w podziemnych obiektach turystycznych Polski. Do zobaczenia za rok! (jad)

 •  
 •   Marek Czarnota: wieczór wspomnień o naszym Przyjacielu
 •  
 •      Nie ma Go pośród nas już ponad dwa lata, choroba zabrała Marka początkiem września 2014 r. Jednak pamięć o Nim nie zanika, Marek był bowiem postacią nietuzinkową, powiedzieć: wybitną nie było by przesadą. Jego działalność na niwie przybliżania historii Rzeszowa, kilkadziesiąt książek, setki audycji w radiu i telewizji, prelekcje i pogadanki w szkołach sprawiły, że był osobą powszechnie znaną. Ma swoje miejsce w naszej dobrej pamięci, bo i powstanie rzeszowskiej Podziemnej Trasy Turystycznej to w sporej części także Jego zasługa. I dlatego właśnie w naszym budynku, w piątkowy wieczór 18 listopada 2016r. miało miejsce spotkanie ludzi, którzy z Markiem pracowali i współdziałali.     Chcieliśmy o nim pogadać, jak robią to przyjaciele o kimś, kto na chwilę wyszedł, ale zaraz wróci. Jak zresztą często to robił, gdy zachodził do Trasy obciążony swą skórzaną torbą wypełnioną książkami. Wieczór wspomnień o Marku zorganizowała - w ramach projektu pn. "Akademia Miejskiego Przewodnika im. M. Czarnoty" - p. Agnieszka Tylutka-Gelio wspólnie z parafią św. Jacka OO. Dominikanów w Rzeszowie, a prowadziła red. Bernadeta Szczypta z Polskiego Radia Rzeszów. To pierwsze nasze spotkanie poświęcone Markowi, mamy nadzieję że za rok będziemy mieć jeszcze więcej gości, bo On był tego wart. (jad)        
 •  
 • Gościli u nas: ambasador Kanady w Polsce   

 

 •    W miniony wtorek, 13 września br., Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie zaszczycił swą wizytą ambasador Kanady w Polsce pan Stephen de Boer. Panu ambasadorowi towarzyszyli pracownicy abmasady. Gościom z dalekiej Kanady nasza Trasa bardzo się podobała, pan ambasador był także niezmiernie  zainteresowany historią i teraźniejszością Rzeszowa. (jad) 
 •  
 • Gościli u nas: Ania Dąbrowska
 •  
 •   "Charlie, Charlie", "Tego chciałam", "Inna" - kto nie zna tych łatwo wpadających w ucho piosenek? Ich zaletą jest nie tylko melodia, ale także świetne, mądre teksty oraz - oczywiście - wykonanie. I właśnie wokalistka, a także kompozytorka i autorka większości tekstów swych przebojów, czyli po prostu Ania Dąbrowska, była gościem "Rzeszowskich piwnic" przed jej koncertem na staromiejskim Rynku w niedzielny wieczór 19 czerwca br. Sama wizyta w podziemiach nie była zbyt długa - niestety, ale uwarunkowania czasowe zmuszały organizatorów imprezy do pośpiechu. Mimo to koncert Ani Dąbrowskiej i towarzyszących jej muzyków był świetny, dziękujemy, zapraszając raz jeszcze, i do Rzeszowa, i do rzeszowskich podziemi. (jad, fot. Patrycja Mazur)
 •  
 • Dzieci o Rzeszowie
 •  
 •      Jakie jest nasze miasto wie każdy, kto tu mieszka na codzień i od święta. Każdy postrzega je po swojemu, np. przez pryzmat w miarę równych ulic, wielu parków czy też porannych i popołudniowych korków. Zupełnie inaczej nasze miasto widzą dzieci. To, jak je widzą, ale też jakie chciałyby je widzieć, można dostrzec na wykonanych przez uczniów klas 1-3 z rzeszowskiej Szkoły Podstawowej nr 25 przy ul. Starzyńskiego pracach plastycznych, eksponowanych obecnie w holu Podziemnej Trasy Turystycznej. Dzieci brały udział w konkursie, zatytułowanym "Rzeszów miastem dla dzieci" zorganizowanym przez nauczycielkę tej szkoły, panią Janę Tarnawską. Rysunki przedstawiają nie tylko rzeczywistość stolicy Podkarpacia, ale także dziecięce marzenia, np. ogród zoologiczny (dzieło Gabrysi Brzewskiej z kl. 1a, zdobywczyni III miejsca)  czy wytęskniony nie tylko przez dzieci aquapark (praca Kacpra Fludy z kl. 2f, który zajął miejsce II). Zwycięzcą konkursu okazała się artystyczna kompilacja wizji Rzeszowa dziś i jutro, autorstwa Julii Żelaznowskiej z kl. 1f SP nr 25. (jad)  
 •  
 • Noc Muzeów w podziemiach Rzeszowa
 •  
 •       Podobnie jak w minionych latach, także i w roku obecnym "Rzeszowskie piwnice" udostępniły swe wnętrza uczestnikom XI edycji Europejskiej Nocy Muzeów. W sobotę 14 maja br., bezpłatne zwiedzanie Trasy możliwe było tradycyjnie od godziny 19.00 do godziny 1 po północy. Osoby chcące zobaczyć podziemia rzeszowskiego Rynku już na długo przed otwarciem ustawiały się w kolejce, której koniec był z minuty na minutę coraz bardziej odległy. I tak tłoczno było jeszcze około północy z soboty na niedzielę, Dopiero później - dzięki staraniom pracowników-przewodników w Podziemnej Trasie Turystycznej - kolejka zaczęła się skracać. Ostatni chętni weszli do podziemi Rynku tuż przed godziną 1.00. W sumie efekt tegorocznej, XI Nocy Muzeów to ok. 2700 osób które chciały przejść się podziemnymi korytarzami i - będąc tam - chociaż na chwilę przenieść się kilkaset lat wstecz. (jad) 
 •  

 

 •  Dzień darmowych wejść do Rzeszowskich piwnic
 •  
 •     W ramach obchodzonych w pierwszych dniach maja br. ogólnopolskich "Dni z Funduszami Europejskimi", miniona sobota, 14 maja 2016 r., była dniem otwartych drzwi w rzeszowskiej Podziemnej Trasie Turystycznej. Od godziny 11.15 do godz. 17.00 włącznie, nasi goście mogli zwiedzić z przewodnikiem podziemia rzeszowskiego Rynku bez biletu, oprowadzani przez naszych przewodników. Z takiej możliwości skorzystało ok. 200 osób. Dziękujemy! Rzeszowskie piwnice w obecnej - liczącej niemal 400 metrów długości - formie, działają od 14 grudnia 2007 r. Ich rewaloryzacja, będąca częścią programu rewitalizacji rzeszowskiego Rynku, prowadzona w latach 2005 - 2007 kosztowała łącznie ok. 16 milionów złotych. Niemal 6 mln zł to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. (jad). 

 

 •  LARP: teatr tworzony na żywo
 •  
 •      „Rzeszowskie piwnice” to nie tylko miejsce stricte turystyczne. Kilkaset metrów podziemnych korytarzy i piwnic pod Rynkiem stolicy Podkarpacia może być scenerią np. sztuk teatralnych. A z teatru już bardzo blisko do... larpu. Co to takiego? Z ang. Live Action Role-Playing – odmiana gry fabularnej, rozgrywana na żywo. LARP-y są podobne do improwizowanej sztuki teatralnej. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie, zwany Larpmasterem, jest jedyną osobą, która zna scenariusz w całości. Reszta graczy staje się aktorami, wciela się w swoje postacie i odgrywa przydzielone im role w tworzonej wspólnie historii. W zależności od warunków, gra toczy się w plenerze lub we wnętrzach z odpowiednio zaaranżowaną scenografią. Najczęściej również gracze przebrani są w kostiumy odpowiednie dla odgrywanych przez nich postaci. Scenografia i kostiumy różnią się w zależności od świata gry – bywają bogate i barwne, symboliczne i umowne lub też nie ma ich wcale, a przywołanie odpowiednich obrazów pozostawione jest wyobraźni graczy. I właśnie w takie klimaty przeniosła uczestników odsłona LARP-a, osadzonego w systemie fabularnym Mind’s Eye Theatre/Chronicles of Darkness, zorganizowana przez rzeszowskie Stowarzyszenie RKF „Nawigator”. Działają już od 2013 roku. Trzydziestu uczestników, wcielających się w odgrywane przez siebie postaci, przeżywało przez trzy godziny niedzielnej (10 IV br) gry emocje, związane z fabułą przygotowaną przez organizatorów. O intensywności gry i jej udanym przebiegu świadczy też fakt, że po opuszczeniu Podziemnej Trasy Turystycznej i oficjalnym zakończeniu wydarzenia, kontynuowali oni rozgrywkę w mniejszych grupach na terenie pubu Estrada Caffe. (jad)

 

 • Zjazd "kretów" z polskich podziemi

 •     Ach, co to był za weekend... Od piątku do niedzieli (8-10 kwietnia br.) przedstawiciele większości podziemnych obiektów w naszym kraju już po raz piętnasty spotkali się na dorocznym Forum Stowarzyszenia Podziemnych Tras Turystycznych w Polsce. Zjazd polskich "kretów" tym razem miał miejsce w Kostrzynie nad Odrą. Tamtejsi działacze Stowarzyszenia, na codzień pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn, stanęli na głowie by dogodzić swym gościom, także z odległego Podkarpacia. Nasz region reprezentowany był tym razem przez przedstawicieli dwóch obiektów turystycznych: oprócz "Rzeszowskich piwnic" po raz pierwszy na zjazd SPTTwP zawitali pracownicy Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, mający pod swą pieczą tamtejsze - świeżutkie, bo udostępnione turystom zaledwie kilka miesięcy temu - Podziemne Przejście Turystyczne. Bez problemu znaleźliśmy wspólny język, wszak Rzeszów od Jarosławia dzieli tylko ok. 50 km. Kto wie, może kiedyś połączymy nasze podziemne szlaki, zawrotne tempo rozwoju technicznych możliwości tworzenia takich związków na pewno nie wyklucza. Wszak od dawna mówi się o istniejącym kiedyś podziemnym połączeniu Rzeszowa i Łańcuta, a stamtąd do grodu nad Sanem już tylko dwa "rzuty beretem" :-). Pozdrawiamy Jarosław i wszystkie inne "kreciki" pracujące w polskich podziemnych obiektach turystycznych. Do zobaczenia za rok! (jad)

 •  

 • Młodzi architekci: szacunek dla tradycji ale... tworzymy nową rzeczywistość

 •     Przez dwa tygodnie, od 2 do 16 marca br. w foyer Podziemnej Trasy Turystycznej swe dyplomowe, inżynierskie projekty prezentowali studenci 4 roku Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Prace, powstające pod kierunkiem prof. PRz. dr hab. inż. Marka Gosztyły, były niezwykle ciekawe i pomysłowe, a inwencja ich autorów dobrze świadczyLa o nich samych oraz ich nauczycielach akademickich. Prezentowane wizualizacje dotyczyły np. przebudowy rejonu Placu Wolności przy Hali Targowej, budowy Sceny Letniej przy Teatrze im. W. Siemaszkowej, parku im. Solidarności (wszystko w Rzeszowie) oraz m. in. rewaloryzacji Placu Biskupiego w Krakowie czy centrum komunikacyjno-handlowego  w Łańcucie. Liczymy, że często nowatorskie projekty młodych architektów nie będą długo czekały na realizację, tym bardziej że ich prace, prezentowane na 15 planszach wzbudzajały spore zainteresowanie gości, odwiedzajacych hall "Rzeszowskich piwnic". (jad).
 •    
  • Dziękujemy...

      ...naszym Gościom za cały miniony rok 2015, pod względem frekwencji rok dla nas wyjątkowy. Podsumowując minione 12 miesięcy okazało się, że Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie odwiedziło niemal 41 tysięcy turystów. Poprzedni rekord z roku 2014 poprawiliśmy o ok. 3 tysiące osób, które chciały do nas zajrzeć. 365 dni ubiegłego roku były najlepszym okresem w czasie naszego gospodarowania w Trasie od 2007 roku, gdy Rynek oraz jego podziemia zostały zrekonstruowane i wydłużone, a ich właścicielem stała się Gmina-Miasto Rzeszów, zarządzająca Trasą poprzez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych sp. z o. o. Nie jesteśmy tutaj od bicia rekordów, bo nie traktujemy naszej pracy w "Rzeszowskich piwnicach" jak sportowej konkurencji. Troszkę jednak "zadziora" w nas jest i nie ukrywamy, że chcielibyśmy ten wynik w przyszłości poprawić, mimo świadomości ograniczeń kadrowych i kubaturowych. Ale będziemy się jeszcze bardziej starać, dla wszystkich naszych Gości. Raz jeszcze dziękujemy, i zapraszamy do rzeszowskich podziemi! (jad).

 

 • Koniec wieńczy dzieło czyli remontujemy wyjście z Trasy
 •  
 •    Od kilku lat wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się tuż obok ratusza. Kiedyś jednak było inaczej, do roku 2007 wejściem do PTT było obecne wyjście z podziemi. Nadszedł w końcu czas, aby to miejsce poddać swoistemu liftingowi. Inwestorem niewielkiej - na kwotę ok. 20 tys. złotych - przebudowy wyjścia jest właściciel obiektu, czyli Urząd Miasta Rzeszowa, a konkretnie Wydział Inwestycji UM. Modernizacja polega na likwidacji starej recepcji wyrównania poziomu ceglanej posadzki, przeniesieniu na inne miejsca niektórych włączników/wyłączników światła i elementów wentylacji oraz wymianie płytek i wyposażenia pomieszczenia łazienki/ubikacji. Praca przebiega pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków. On tez zlecił wykonanie dodatkowej odkrywki w sklepieniu remontowanych pomieszczeń pod kamienicą Rynek 12. Oryginalnie są one wykonane z cegły z XVIII/XIX wieku, większość z nich została jednak pod koniec XX wieku przykryta współczesnym tynkiem. Chcemy się przekonać, w jakim stanie jest stare sklepienie i czy można je odsłonić. Remont wykonuje wyłoniona w przetargu firma ZELBUD, a termin jego zakończenia to 10 grudnia br. Docelowo poszerzone pomieszczenie przy wyjściu z Podziemnej Trasy Turystycznej najprawdopodobniej będzie pełnić funkcję sklepiku z pamiątkami, ew. małej kawiarenki.
 
 •  "Rzeszowskie piwnice" w programie "Nie ma jak Polska"
 •  
 •        Kilka tygodni temu w Rzeszowie gościlismy ekipę Telewizji Polskiej z Warszawy, realizującą tutaj kolejny odcinek programu "Nie ma jak Polska". Osią łączącą całość serii są zwiedzający niezwykłe miejsca w naszym kraju dziennikarze  Anna Karna i Maciej Orłoś (popularny prezenter Teleexpressu). Ich wizyta w Rzeszowie - chociaż trafili na chłodną, deszczową pogodę - była bardzo gorąca, także z powodu tempa realizacji programu. Sporą część w scenariuszu wizyty znalazła dla siebie rzeszowska Podziemna Trasa Turystyczna, jej piwnice na kilka godzin stały się niemal studiem filmowym. Jakie były efekty wizyty dziennikarzy i realizatorów mogliśmy się przekonać w niedzielę, 18 października br., w trakcie emisji "rzeszowskiego" odcinka programu. (jad).  

 

 • Polska - Turcja: 600 lat wspólnej historii 

   

        Pierwsze kontakty pomiędzy Imperium Osmańskim a Królestwem Polskim datowane są na początek XV wieku. Rosnąca potęga Turcji i jej bałkańskie podboje zmusiły europejskich władców - w tym także króla Władysława Jagiełłę - do szukania porozumienia. Stąd pierwsi polscy dyplomaci w Konstantynopolu, a był to rok 1414. Od tamtej pory minęło już 600, często burzliwych lat, których apogeum stanowiła niewątpliwie odsiecz Wiednia z 1683 roku króla Jana III Sobieskiego. Z historią i teraźniejszością polsko - tureckich stosunków można było się zapoznać, zwiedzając w foyer Podziemnej Trasy Turystycznej wystawę "600 lat kontaktów polsko-tureckich 1414 - 2014". Wystawa - przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP - była prezentowana w Rzeszowie dzięki zaangażowaniu tutejszego oddziału Ośrodka Debaty Międzynarodowej od 21 września do 5 października br. (jad) 

   

 • Gościli u nas: ambasador Cesarstwa Japonii w Polsce

          W miniony czwartek, 30 lipca br., Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie zaszczycił swą wizytą ambasador Cesarstwa Japonii w Polsce pan Makoto Yamanaka. Panu ambasadorowi towarzyszyła małżonka. Gościom z dalekiej Japonii nasza Trasa bardzo się podobała, pan ambasador był także niezmiernie  zainteresowany historią i teraźniejszością Rzeszowa. (jad)

 •  

   

   Podziemia Rzeszowa = światowy sukces

        Stolica Podkarpacia znalazła się na 6. pozycji pośród dziesięciu miast, które warto odwiedzić w Polsce w 2015 roku w kategorii „10 najlepszych celów podróży – Polska”. Autorzy rankingu Travellers Choice tak uzasadnili ten wybór: Rzeszów to niezwykła mozaika gotyckiej architektury i rozciągających się wkoło sielskich krajobrazów. Ale największa atrakcja tego polskiego miasta znajduje się pod ziemią. Pod Rzeszowem rozciąga się średniowieczny labirynt kamiennych piwnic i przejść, które od XIV wieku pełniły funkcje sklepów, magazynów i schronów. To obowiązkowa pozycja na liście wszystkich, nawet najmłodszych podróżnych. Ranking Travellers' Choice opracowany został przez użytkowników portalu turystycznego www.tripadvisor.com. To kompendium porad, dotyczących najciekawszych turystycznie miejsc w Polsce i na świecie. Ranking prezentuje najlepsze, według podróżnych, miejsca w różnych kategoriach, w tym najlepsze plaże, kurorty all-inclusive, hotele, restauracje i cele podróży. Nagroda Travellers' Choice przyznawana jest przez miliony entuzjastów podróżowania z całego świata. Rzeszów w tym rankingu ustąpił pola tylko Krakowowi, Warszawie, Wrocławiowi, Gdańskowi i Białystokowi. Pracownicy Rzeszowskich piwnic, ciesząc się z nagrody i jej uzasadnienia, mają jednak nadzieję że ich "podziemna" praca zostanie wreszcie dostrzeżona także w samym Rzeszowie. Stać nas na kolejne sukcesy, trzeba tylko dać nam szansę...  (jad).     

 •    

 •  

 • Medale z Rzeszowa 

 •     W ostatnim tygodniu kwietnia, w holu Rzeszowskich piwnic stanął automat sprzedający turystom pamiątkowe medale z wygrawerowanym fragmentem naszej Podziemnej Trasy Turystycznej. To jedyny taki medalmat w stolicy Podkarpacia. Razem z podobnymi automatami, stojącymi w najciekawszych turystycznie miejscach regionu (np. w pałacach w Łańcucie, Krasiczynie i Baranowie Sandomierskim czy w "Karpackiej Troi" w Trzcinicy) i Polski (m. in. Wawel, Wilanów, Malbork czy ZOO we Wrocławiu) pozwala odwiedzającym je turystom zebrać piękną kolekcję pozłacanych "monet", dokumentujących odwiedziny w tych przepięknych, wręcz pomnikowych miejscach - symbolach naszej Ojczyzny. Zapraszamy do odwiedzin rzeszowskich podziemi i zakupu pamiątkowego medalu. (jad).     

 •   
 • Software Talks Event

 •      Niedawno gościliśmy w naszych skromnych wnętrzach ponad setkę programistów komputerowych z całej Polski. Ewent Software Talks zorganizowała firma PGS Software, dynamicznie rozwijająca się rzeszowsko-wrocławsko-warszawska "wylęgarnia" specjalistów od oprogramowania komputerów, licząca się w tej branży już w skali europejskiej. O czym rozmawiali, mogliśmy się tylko domyślać - w tych słowach nie ma żadnej przesady - bo język informatyków nie ma zbyt wiele stycznych z codziennym polskim. Ale...nic to Baśka, nic to... (akurat dobrze w tym miejscu pasujący cytat z "Pana Wołodyjowskiego", autorstwa nie mającego pojęcia o komputerach Henryka Sienkiewicza). (jad). 

 •  

 • XIV Ogólnopolskie Forum Podziemnych Tras Turystycznych w Tarnowskich Górach

 •       Na zakończonym w niedzielę 8 marca 2015r. w Tarnowskich Górach (woj. śląskie) 14 spotkaniu przedstawicieli tras podziemnych z całej Polski, największe poruszenie wywołała zapowiedź objęcia rygorystycznym dozorem górniczym kilkunastu takich obiektów. Przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego poinformował, że "opieką" Urzędu objęte bedą te szlaki, gdzie wcześniej miała miejsce produkcja (czyli np. wydobycie węgla w obecnie nieczynnych już kopalniach). Nie wyjaśnił jednak, dlaczego na tej liście znalazło się m.in. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki" k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Choć dawne kopalnie krzemienia pasiastego funkcjonowały tam ok. 5 tys. lat temu, to WUG uznał, że skoro prowadzono tam działalność górniczą, to obiekt powinien być odpowiednio doceniony...
 •      Na szczęście, na liście WUG nie znalazły się "Rzeszowskie piwnice", reprezentowane w Tarnowskich Górach przez Władysława Kaszę i piszącego te słowa Janusza Dźwierzyńskiego. Mieliśmy za to okazję zwiedzić m.in. zabytkową Sztolnię Czarnego Pstrąga, gdzie na głębokości ok. 40 metrów przepłynęliśmy na łódkach zalanym podziemnym wyrobiskiem dystans 600 metrów. Wrażenia wspaniałe, polecamy i zapraszamy zarówno na piękny Śląsk, ale też i - jak zawsze - do Rzeszowa. (jad).   
 •  

 •     
 • Gościli u nas: Monika Brodka

 

 •      Zanim jeszcze - razem ze swym zespołem - dała pokaz  artystycznego kunsztu i wysokiej klasy muzycznych umiejętności w trakcie sylwestrowego (31 XII 2014r.) koncertu na rzeszowskim Rynku, Monika Brodka odwiedziła tegoż Rynku Podziemia. Wizyta w Podziemnej Trasie Turystycznej z konieczności była krótka, ale liczymy na więcej gdy artystka, wraz z muzykami ponownie zawitają do Rzeszowa. Zapraszając, cierpliwie czekamy :-). (jad).

 

 •     
 •  

 •  
 • Szafing w podziemiach.
 •  
 •      W sobotnie popołudnie, 11 października br., w foyer Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie miało miejsce coś...., czego jeszcze u nas nie było. Właśnie do tego dnia. "Szafing" - bo o nim mowa - to potoczne określenie imprezy, polegającej przede wszystkim na wymianie (ale też na kupnie/sprzedaży) ciuchów, które zajmują nam miejsce w szafach, a z których już np. wyrośliśmy (nie tylko z racji wieku...) lub po prostu uważamy, że w innych będzie nam bardziej elegancko albo po prostu  wygodnie. Impreza trwała kilka godzin, a w naszych gościnnych progach spotkali się młodzi w większości ludzie (tak naprawdę 85 procent z nich to były piękne dziewczyny :-). Nie robiliśmy badań naukowych, czy wszyscy uczestnicy szafingu byli zadowoleni z dokonanych zakupów/zamiany, ale po uśmiechach było widać, że raczej tak! Dlatego jesteśmy umówieni z organizatorami rzeszowskiego szafingu na kolejne spotkanie, wiosną przyszłego roku. A zatem do zobaczenia! (jad). 
 •   
 •  Rekordowy wakacyjny sierpień
 •  
 • ..."Pomyka jesień gdzieś na zapiecek ciepły, ślad Słońca blady ledwie skrzy się w oknie. Pomyka jesień, kałuża szronem krzepnie, zając na przemian w polu schnie i moknie..." - żegnając wakacje wiele lat temu pięknie śpiewała Małgorzata Ostrowska. Wakacje 2014 rownież - niestety - już za większością z nas. Podsumowując je, możemy się pochwalić: tak wielu gości, jak w ciągu minionych dwóch wakacyjnych miesięcy, Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie nie miała od dawna. W lipcu i sierpniu br. naszą Trasę odwiedziło ok. 10 tysięcy gości. Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy! (jad).

 • Architektura Ukrainy przez 22 lata niepodległości 

 •     Mimo letniej kanikuły, nasza działalność wystawiennicza nie ustaje. W krótkim odstępie czasu znowu w naszych skromnych progach gościliśmy przedstawicieli współczesnej architektury, tym razem ukraińskiej. Mottem prezentacji autorstwa Aleksandra Baranowskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów Ukrainy. Wystawa - prezentowana od 4 do 18 lipca w podziemiach rzeszowskiego Rynku - ukazywała osiągnięcia twórców z jego ojczyzny, projektantów wielu budowli w takich miastach jak Kijów, Odessa, Lwów, Dniepropietrowsk czy Donieck. Budynki, zarówno te mieszkalne (apartamentowce, hotele) jak i użytkowe (stadiony czy galerie handlowe) stanowią ciekawe połączenie nowoczesnej architektury, jaką znamy z wielkomiejskich ośrodków Europy Zachodniej czy USA, z wpływami kulturowymi Europy wschodniej. Wystawę w naszych wnętrzach przygotował rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. (jad)

  

 • Młodzi architekci chcą poprawiać Rzeszów
 •    Przez tydzień, od 17 do 24 czerwca br., w foyer Podziemnej TrasyTurystycznej swe dyplomowe projekty prezentowali studenci 4 roku Architektury i Urbanistyki z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Prace, powstające pod kierunkiem prof. PRz, dr hab. inż. Marka Gosztyły, były niezwykle ciekawe i pomysłowe, a inwencja ich autorów dobrze świadczy o nich samych oraz ich nauczycielach akademickich. Prezentowane wizualizacje dotyczyły np. przebudowy rejonu Hali Targowej, Placu Ofiar Getta, ul. Sobieskiego i Anyka (wszystko w Rzeszowie) oraz centrum Kolbuszowej. Mamy nadzieję, że projekty młodych architektów nie będą długo czekały na realizację. Zwłaszcza, że wzbudziły żywe zainteresowanie gości, odwiedzających hall Trasy Podziemnej. (jad).   

   

 •   

 

 • XIII Forum Podziemnych Tras Turystycznych w Polsce

        Jest już tradycją, że wiosenne przygotowania do nowego sezonu turystycznego to także czas na wymianę doświadczeń, sumowanie dokonań z lat minionych oraz planowanie przyszłości. Przedstawiciele tej części branży turystycznej, której przeznaczone do zwiedzania obiekty znajdują się w większości pod ziemią właśnie wówczas odbywają doroczne spotkania. W miniony weekend (14-16 marca) w Opatowie i Krzemionkach (woj. świętokrzyskie) odbył się już 13 zjazd ludzi z "polskiego podziemia". Choć brzmi to trochę jak mieszanina polityki, historii i wojskowości, to jednak forum było jak najbardziej pokojowe. W jego trakcie wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji i referatów, zwiedziliśmy także neolityczną kopalnię krzemienia w Krzemionkach k/Ostrowca Świętokrzyskiego oraz trasę podziemną pod zabytkowym śródmieściem średniowiecznego Opatowa (fot.). Rzeszowskie podziemia reprezentowali Władysław Kasza i Janusz Dźwierzyński. Do zobaczenia za rok! (jad).      

 

 • Gościli u nas: Ambasador Republiki Włoch

      Italia to bardzo istotny partner polityczno-ekonomiczny Polski. Wynika to nie tylko z faktu funkcjonowania obu krajów w strukturach Unii Europejskiej oraz Paktu Północnoatlantyckiego, ale także naszych wielowiekowych więzi kulturowych. Wystarczy wspomnieć choćby żonę króla Zygmunta I Starego, Bonę Sforzę, lub miejsce formowania Legionów generała Jana Henryka Dąbrowskiego, które - jak w słowach hymnu - miały nam przynieść wolność "z ziemi włoskiej do Polski". Dlatego bardzo nas ucieszyła zapowiedź piątkowej (7 marca) wizyty w Rzeszowie bardzo miłego gościa, ambasadora Włoch w Polsce, pana Riccardo Guariglii. W programie wizyty Pana Ambasadora, mimo natłoku planowanych spotkań znalazła się też chwilka na zwiedzenie – i ciekawą konwersację o historii naszych krajów – rzeszowskiej Podziemnej Trasy Turystycznej. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie! (jad).          

 •  
 •  
 • Gościli u nas: Stephen Baldwin

          Do Rzeszowa, na odbywający się w piątek (28 lutego br.) bal charytatywny w Hotelu Prezydenckim, z którego dochód będzie  przeznaczony na budowę - w Łańcucie - ośrodka dla prześladowanych chrześcijan, przyjechali m. in. goście z USA. Gwiazdą wieczoru był hollywoodzki aktor Stephen Baldwin, znany z takich produkcji filmowych jak np. Urodzony 4 lipca, 8 sekund czy Scigani. Razem z nim w stolicy Podkarpacia gościła m.in. Patricia Arias, doradczyni byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georgea W. Busha. W programie ich wizyty znalazły się również odwiedziny Podziemnej Trasy Turystycznej. Goście z zainteresowaniem słuchali opowieści Łukasza Kołodziejczyka, przewodnika PTT oprowadzajacego ich w języku angielskim po podziemiach starego Rzeszowa, zadawali też wiele ciekawych pytań. Niektóre z nich dość znacznie odbiegały od tematów związanych z historią miasta, regionu czy Polski. Amerykanów interesowało np. skąd Rzeszów czerpie energię elektryczną?...    Zadowolili się odpowiedzią, że z sieci energetycznej naszego kraju. (jad).    


 • Napisali o nas :-)

      Zapraszamy na internetową stronę prowadzoną przez dziennikarzy i podróżników Annę i Krzysztofa Kobusów:  www.malypodroznik.pl,  gdzie w rozdziale "Polska - miejsca niezwykłe i ciekawe" przeczytać można bardzo fajnie napisany i opatrzony licznymi fotografiami, krótki reportaż z ich wizyty w naszej Podziemnej Trasie Turystycznej. (jad).

 •  
 •  
 •  Dom moich marzeń

        Już po raz trzeci Podkarpacka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowała konkurs pn. Dom moich marzeń. Jego uczestnikami były dzieci, uczniowie szkół podstawowych m. in. z Rzeszowa, Przemyśla i Krosna. Na konkurs napłynęło ponad 500 prac, spośród których jury - architekci z POIA RP - wybrało ok. 50 ich zdaniem najciekawszych. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wernisaż wystawy pokonkursowej miały miejsce w miniony czwartek, 16 stycznia br., w foyer Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie. Nagrodzone oraz wyróżnione prace dzieci - wszystkie emanżnikówujące ogromną pomysłowością i niczym nieograniczoną wyobraźnią ich twórców - można było oglądać w holu rzeszowskiej PTT. (jad).      

 

 • Gościli u nas: Stan Borys

          "Anna", Jaskółka uwięziona", "Spacer dziką plażą", "Wiatr od Klimczoka", "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma" to najbardziej znane utwory, których wykonawcą jest Stan Borys, legenda polskiej muzyki rockowej, współtwórca - razem m. in. z Tadeuszem Nalepą - legendarnej grupy "Blackout". Rzeszowianin z Załęża od lat mieszka w USA ale często zagląda na swe stare śmieci. Ostatnio gościł w rzeszowskich podziemiach, gdzie w klimatycznych wnętrzach nagrywał świąteczny program dla TVP Rzeszów. Artysta - mimo upływu lat - wciąż jest w doskonałej formie, obiecuje też, że niedługo będzie koncertował w swym rodzinnym mieście. Z niecierpliwością czekamy na występ i dziękujemy za wizytę. (jad)   

 •  

 •      

 •  

   -  Czy byliście grzeczni?

 •              Tytułowe pytanie zadawał dzieciom małym i dużym Święty Mikołaj, wizytując w swe imieniny, 6 grudnia, Rzeszów. Miał rozdawać prezenty na Rynku, ale wietrzna pogoda zmusiła Świętego do skorzystania z gościnności Podziemnej Trasy Turystycznej. Mikołaj, w towarzystwie uroczej Śnieżynki oraz sporych rozmiarów ochroniarzy - Pandy i Misia Polarnego, rozdawali prezenty i słodycze. I ja też tam byłem, miód i... wodę piłem, a to, co widziałem, sfotografowałem i Wam opowiedziałem... (jad)        

 

 • "Bobry"  w  podziemiach.

      Proszę się nie niepokoić, ani my bobrom, ani bobry nam szkody nie czynią. "Bobry" to najnowsze dzieło rzeszowianina Huberta Gotkowskiego, zaprezentowane w czwartek 5 grudnia br., w trakcie Filmowych Mikołajków zorganizowanych przez rzeszowską ESTRADĘ w podziemiach Rynku). Pierwsza tego typu impreza w rzeszowskiej Podziemnej Trasie Turystycznej udała się znakomicie, frekwencja dopisała a wrażenia - zdaniem uczestników - to coś trudnego do opisania. To po prostu trzeba przeżyć. Do zobaczenia z filmowym Mikołajem za rok! (jad).    

 

 • A może w Rzeszowie morze?


          Od  dawna wiadomo, że z Rzeszowa nad morze niedaleko. Niestety, tylko nad to, położone pomiędzy Soliną, Polańczykiem czy Chrewtem, przez wielu zwanego Bieszczadzkim Morzem. Do Bałtyku czy Morza Czarnego dystans mamy - niestety - troszkę większy, ale z roku na rok się on... zmniejsza :-). Skracają go przede wszystkim organizatorzy rzeszowskich Dni Kultury Marynistycznej, cyklicznej imprezy, której XVII edycja odbywała się w tym roku. Sam finał Dni miał miejsce od 21 do 23 listopada w Tawernie Żeglarskiej i sali widowiskowej II Liceum Ogólnokształcącego, ale wstępem doń był VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Opowieści Morskiej Treści oraz pokonkursowa wystawa prac uczestników konkursu, dzieci z Przedszkola Publicznego nr 15 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie. Wystawę - w foyer Podziemnej Trasy Turystycznej - gościliśmy do piątku, 22 listopada, kiedy zakończył ją uroczysty finisaż, uświetniony m. in. występami zespołu Klang. Nawet w podziemiach Rzeszowa czuło się powiew morskiej bryzy :-) (jad)  

 

 

 •  Tradycje nie giną - mistrzowie rękodzieła pokazali kunszt

 

 •      W trakcie weekendowych (21-22 września br.) pokazów w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie, zaproszeni przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną ludowi twórcy - mistrzowie rękodzieła wikliniarskiego, garncarstwa oraz twórcy wyrobów z drewna lipowego, obserwowani przez liczną grupę turystów wyczarowywali rozmaitości z wikliny, tworzyli nigdy nie więdnące kwiaty czy gliniane garnki i rzeźby. To po prostu cudotwórcy, a ich dzieła to cudeńka sztuki naszego Podkarpacia. Dobrze, że ich umiejetności nie zanikają, że przejmują je młodzi adepci, zresztą niektórzy pod okiem "profesorów sztuk ludowych" próbowali nawet swych sił w m. in. lepieniu wyrobów z gliny na kole garncarskim. Cieszymy sie, że mogliśmy ich wszystkich gościć w  foyer rzeszowskich Podziemi. (jad)

 

 

 

 • Nowojorski jazz w podziemiach Rzeszowa
       

 •  
 •        Nowojorska organizacja Pomarańczowy Manekin od kilku lat organizuje niecodzienne koncerty muzyków w najsłynniejszych klubach jazzowych Nowego Jorku. Ich niecodzienność polega na uzupełnianiu muzyki przez tworzących w tym samym czasie na oczach widzów malarzy i plastyków. Taki mix sztuki i muzyki, jako Międzynarodowy Festiwal Jazzu i Sztuk Współczesnych po raz pierwszy zawitał do Polski, i to od razu do Rzeszowa. - Postawiliśmy na moje rodzinne miasto, bo tutaj są przecież duże jazzowe tradycje, np. rzeszowskie jazzowe czwartki. Trzeba je przypomnieć i odświeżyć - mówi Anna Kaczór, organizatorka imprezy. Dodajmy, bardzo udanej imprezy, która miała miejsce w piątek 13 września, w foyer Podziemnej Trasy Turystycznej, Uczestniczyło w niej kilkuset fanów jazzu, a grali dla nich m. in. grupa SWS Message, duet Fluid Duo z gitarzystą Chrisem Crocco oraz laureat wielu nagród muzycznych, perkusista Ian Forman. Muzykom towarzyszyło troje malarzy, tworzących na przezroczystej folii stretchowej oraz projekcja filmu o historii amerykańskiej muzyki jazzowej. (jad)       
 •  
 •  
 •   
 • Dziękujemy gościom z Jeleniej Góry
 •  
 •        Niedawno rzeszowskie podziemia odwiedziła grupa gości z Jeleniej Góry i okolic, pod przewodnictwem p. Zdzisława Gasza. W Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie turystów z Dolnego Śląska oprowadzał nasz przewodnik. p. Zygmunt Cebula. Zrobił to - jak zresztą zawsze - po prostu doskonale, czego wyrazem jest pięknie napisane pismo z podziękowaniem dla Pana Zygmunta, jakie uczestnicy wycieczki (wszyscy własnoręcznie podpisani) wysłali na nasz adres. Cóż możemy napisać w odpowiedzi: dla takich opinii warto żyć i pracować! Dziękujemy Wam, drodzy uczestnicy wycieczki z Jeleniej Góry, i zapraszamy kiedyś ponownie! (jad)  
 •  
 •  
 •  
   
 • Forum Podziemnych Tras Turystycznych
 •     
 •         Kilka tygodni temu w Kowarach (woj. dolnośląskie) spotkali się przedstawiciele kilkudziesięciu podziemnych tras turystycznych w Polsce. Okazją do spotkania było cykliczne - już po raz 12 - Forum Podziemnych Tras Turystycznych Polski. W trakcie Forum jego uczestnicy mieli okazję zwiedzić nieczynną już kopalnię uranu w Kowarach (w latach 50. XX wieku wydobywany tutaj uran trafiał w ścisłej tajemnicy do Związku Radzieckiego, gdzie był przerabiany m.in. na broń jądrową) oraz sztolnie w Kamiennej Górze, gdzie w latach II wojny światowej hitlerowcy rozpoczęli projektowanie i budowę bombowca o napędzie odrzutowym ARADO Ar E 555. Ciekawostką Kowar jest też Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, którego niesamowitą ekspozycję mogliśmy również  obejrzeć.(jad)  
 •  
 •  
 •  
 •     Promocja turystycznych atrakcji Nyiregyhazy
 •  
 •           Partnerska dla Rzeszowa Nyiregyhaza to piękne węgierskie miasto, stolica województwa Szabolcs-Szatmár-Bereg, położone zaledwie ok. 300 km od stolicy Podkarpacia. Przy dużo mniejszej liczbie mieszkańców (ok. 120 tys. osób) zajmuje powierzchnię ponad dwa razy większą od Rzeszowa (ok. 270 km²). Jest miastem o wielu atrakcjach turystycznych, tłumnie odwiedzanych także przez mieszkańców Podkarpacia. Wśród nich wielu odwiedza dzielnicę Sóstófürdő i tamtejsze odkryte baseny termalne, aquapark, drugi co do wielkości na Węgrzech ogród zoologiczny oraz skansen.
 •  
 •      W ostatnich latach gospodarze Nyiregyhazy – wykorzystując unijne fundusze – wzbogacili znacznie swą turystyczną ofertę. M. in. w kompleksie basenowym powstały nowe budynki szatni, przebieralni, rozbudowano basen z wodą o temperaturze 34 – 38 stopni Celsjusza, a tzw. duży basen wzbogacono o dające sporo adrenaliny rury do zjeżdżania do wody. O tych i wielu innych udogodnieniach mówili goszczący w rzeszowskiej Podziemnej Trasy Turystycznej przedstawiciele władz Nyiregyhazy oraz tamtejszych biur turystycznych. Uczestnikami i aktywnymi odbiorcami ich prezentacji byli m. in. dyrektorzy rzeszowskich placówek oświatowych oraz mieszkańcy stolicy Podkarpacia.(jad)
 •  
 •  
 • "Rzeszowskie piwnice"wśród najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce!

 •  

 •      Z wielką radością informujemy, że rzeszowska Podziemna Trasa Turystyczna została wyróżniona w konkursie Polskiej Organizacji Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2012. Uroczystość wręczenia Certyfikatów miała miejsce 27 września 2012 r. w Zamku Królewskim w Warszawie i połączona była z obchodami 20-lecia Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw oraz Światowego Dnia Turystyki. Celem konkursu było wyróżnienie najbardziej atrakcyjnych, wyjątkowych i przyjaznym turystom miejsc w Polsce. Wcześniej Podziemna Trasa Podziemna znalazła się w trójce najlepszych produktów turystycznych Województwa Podkarpackiego i otrzymała certyfikat Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Wyróżnienie to zapewniło jej uczestnictwo w finale ogólnopolskim.
 •  
 •     W warszawskiej uroczystości, prowadzonej przez znanych dziennikarzy TVP: Ewę Karną i  Macieja Orłosia, rzeszowskie podziemia - administrowane przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie - reprezentowali pracownicy MZBM:  Władysław Kasza i Janusz Dźwierzyński (jednocześnie przewodnik i kierownik Trasy).(jad).  
 •  
 •  
 •  Nagroda dla Wirtualnej Podróży Podziemiami Rzeszowa!
 •  
 •          Urząd Miasta Rzeszowa został wyróżniony przez Polish Tourfilm Academy nagrodą za Wirtualną Podróż Podziemiami Rzeszowa, aplikację umozliwiającą wirtualne zwiedzanie podziemi rzeszowskiego Rynku.

 •  
 •